ROZPOCZĘCIE UCZNIOWSKICH WARSZTATÓW

ROZPOCZĘCIE UCZNIOWSKICH WARSZTATÓW!

Zapraszamy uczniów i uczennice ZPSM w Kielcach, którzy przeszli pozytywnie etap rekrutacji do czynnego udziału w warsztatach krajowych naszej szkole w ramach projektu: „Tradycja, przyszłość – niech połączy nas muzyka”. Celem przeprowadzenia warsztatów jest podniesienie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych uczniów/nic ZPSM II st.
w Kielcach, jak również integracja muzyczna z młodzieżą słowacką, poprzez uczestnictwo w różnych formach współpracy obu stron w trakcie całego okresu realizacji projektu.

 I etap realizacji warsztatów obejmował będzie wyjazdy warsztatowe uczniów i uczennic do Konserwatorium w Koszycach, w 3 równych grupach wyjazdowych, po 1 w każdym roku realizacji projektu. Czas trwania jednego wyjazdu warsztatowego obejmuje pięć dni. W każdym z wyjazdów uczestniczyć będzie także 4 opiekunów - nauczycieli dla każdej z sekcji przedmiotowej.

Podczas wyjazdu zagranicznego uczniowie/nice uczestniczyć będą we wspólnych warsztatach z młodzieżą tamtejszej szkoły pod kierownictwem nauczycieli słowackich w wymiarze 8 godz./dziennie. Praca odbywać się będzie w zespołach kameralnych przygotowujących repertuar do wspólnego muzykowania podczas koncertów. Warsztaty będą miały również na celu poznanie metod oceniania osiągnięć uczniów przez szkołę partnerską, poznawanie korelacji międzyprzedmiotowych w nauczaniu, konfrontacje różnych stylów muzycznych wykorzystywanych w nauczaniu. Wspólne spotkania to także możliwość promocji bogatych kultur narodowych i regionalnych.

W ramach proj. pokryte zostaną koszty dojazdu autokarem, diety i ryczałt na noclegi. Wyjazd odbędzie się od 20.10 do 25.10.2013 roku o godzinie 10.00, spod Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, ul. Wojewódzka 12. Serdecznie zapraszamy zakwalifikowanych uczniów do czynnego udziału w wyjeździe na Słowację.

II etap warsztatów obejmował będzie warsztaty krajowe. Do prowadzenia warsztatów został dokonany zakup nut i innej literatury muzycznej oraz sprzętu i nowych instrumentów muzycznych. W każdej z edycji warsztatów zaproszonych zostanie po 5 specjalistów ze szkoły partnerskiej, celem dokonania hospitacji i wspólnego poprowadzenia zajęć przez nauczycieli ZPSM w Kielcach. Warsztaty prowadzone będą w wyspecjalizowanych grupach w 3 edycjach, po jednym w każdym roku realizacji projektu w wymiarze po 35 godz./grupę
w każdej edycji:

1) Warsztat basso continuo
2) Warsztat solfeżowy
3) Warsztat muzyki dawnej na instrumenty dęte
4) Warsztat muzyki rozrywkowej
5) Warsztat zespołów kameralnych: Trio smyczkowe
6) Warsztat zespołów kameralnych: Kwartet smyczkowy

Harmonogramy warsztatów:

harmonogram basso continuo I grupa
harmonogram basso continuo II grupa
harmonogram basso continuo III grupa
harmonogram basso continuo IV grupa
harmonogram trio smyczkowe
harmonogram kwartet smyczkowy
harmonogram muzyki dawnej
harmonogram muzyki rozrywkowej
harmonogram solfeż I grupa
harmonogram solfeż II grupa
harmonogram solfeż III grupa
harmonogram solfeż IV grupa
harmonogram solfeż V grupa

Ważnym zadaniem warsztatów uczniowskich to e-Twinning, który jest nową formą współpracy  szkół. W Europie funkcjonuje już od kilku lat a jej popularność wciąż rośnie. Jest częścią unijnego programu „Life long learning”. Jest to długofalowa współpraca wirtualna bliźniaczych szkól UE, polegająca na realizacji wybranego projektu edukacyjnego uczniów
i nauczycieli. Beneficjenci współpracują na odległość: korespondują, prowadzą wspólne publikacje internetowe, przygotowują pliki muzyczne, audycje radiowe i prezentują nagrania video. Mogą przez to ukazywać swoją szkołę, otoczenie, miasto, region ale także poruszać sprawy ważne dla każdego człowieka. To również sposób na prezentację swojej twórczości, hobby, zainteresowań. Udział oprócz dobrej zabawy, zapewnia możliwość rozwijania umiejętności ICT poprzez pracę z oprogramowaniem do edycji, montażu zdjęć i filmów oraz zbieranie doświadczeń posługiwania się kamerą, aparatem fotograficznym i komputerem. Efekt pracy uczniów – przygotowane filmy zostaną użyte jako materiał promocyjny szkoły, miasta i regionu.

Zadanie to będzie moderował nauczyciel-informatyk. Współpraca trwała będzie od czasu pierwszej wizyty studyjnej do końca realizacji projektu oraz po jego zakończeniu.


Wykaz grup warsztatów krajowych