Czym jest eTwinning ?

W dziale multimedia zapraszamy do skorzystania z przygotowanych instrukcji w języku polskim i słowackim dotyczącym zakładania kont na platformie e-Twinning dla nauczycieli.

Poniżej zaś chciałem przybliżyć idee eTwiningu.

Czym jest eTwinning?

Alt Image
eTwinning to społeczność szkół w Europie.

eTwinning oferuje platformę współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.) z jednego z krajów europejskich, które tutaj komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i, mówiąc krótko, czują się i są częścią społeczności edukacyjnej w Europie.

Akcja eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko- i długoterminowe partnerstwa.

Portal eTwinning (www.etwinning.net) jest w tej akcji głównym miejscem spotkań oraz platformą pracy. Jest dostępny w 26 językach i przyciągnął do siebie blisko 230 277 członków i ponad 5462 projektów* realizowanych przez dwie lub więcej szkół z całej Europy. Portal oferuje narzędzia internetowe umożliwiające nauczycielom znalezienie partnerów do współpracy, zakładanie projektów, dzielenie się pomysłami, wymienianie się przykładami najlepszych praktyk oraz natychmiastowe rozpoczęcie współpracy z wykorzystaniem różnych, specjalnie dopasowanych do potrzeb narzędzi, dostępnych na platformie eTwinningu.

eTwinning to z pewnością współpraca nauczycieli, choć, przede wszystkim, jest to współpraca pomiędzy uczniami. Pewną wyodrębnioną część portalu eTwinning stanowi TwinSpace.

Mimo, że TwinSpace to miejsce, w którym nauczyciele szkół uczestniczących w projektach mogą dzielić się swoją pracą, jest to również bezpieczny i nadzorowany obszar, gdzie uczniowie mogą poznać się i zobaczyć, jak wygląda prawdziwa współpraca. Nauczyciele zawsze mogą obserwować (oraz wnosić swój wkład) do Kącika ucznia i oczywiście powinni śledzić, co tam się dzieje.
 
Poniżej nieco informacji na temat funkcji i możliwości dostępnych w Kąciku ucznia
 
O czym warto pamiętać na początku:
  • Uczniowie–członkowie mogą jedynie zamieszczać dokumenty i obrazy, a także udzielać się na forum. Można rozważyć ustanowienie jednego lub dwóch ze swoich uczniów uczniem-administratorem, dzięki czemu będą oni mogli dodawać potrzebne aplikacje i w ten sposób pomogą zarządzać TwinSpace. 
  • Aby uczeń mógł zarejestrować się na TwinSpace powinien wysłać zgłoszenie na adres e-mail moderatora eTwinningu (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) zawierające imię, nazwisko, klasę oraz adres e-mail, na który zostanie przesłany login i wstępne hasło do konta.
  • Kącik ucznia można wykorzystać podczas pracy nad projektem, uczniowie za jego pomocą mogą komunikowali się tam ze sobą w każdej sprawie i tym samym lepiej się poznać.
  • Można wykorzystać wiele z  modułów 'na przełamanie lodów' dostępnych na Portalu eTwinning, a potem naturalnie przejść do ‘większego’ projektu, już na TwinSpace.
Funkcje/aplikacje oraz proponowane bardzo proste zadania:
  1. Forum: po założeniu forum można dodać funkcję zwaną ‘Przedstaw się ’. W pierwszej wiadomości można poprosić uczniówo przedstawienie się i podanie krótkiego opisu siebie oraz swoich zainteresowań (zobacz Pomoc krok-po-kroku , strona 16, gdzie dowiesz się, jak założyć forum ).
  2. Galeria obrazów: miejsce, w którym uczniowie mogą zamieszczać swoje zdjęcia. (Uwaga: WSZYSTKO w Kąciku ucznia pozostaje prywatne na obszarze TwinSpace i nie jest widoczne gdziekolwiek indziej).  (zobacz Pomoc krok-po-kroku , strona 25, gdzie dowiesz się, jak zamieszczać zdjęcia ).
  3. Archiwum plików: miejsce, gdzie można zamieszczać dokumenty i/lub linki do stron internetowych i dzielić się nimi (zobacz Pomoc krok-po-kroku , strona 20, gdzie dowiesz się, jak dodawać dokumenty i pliki ). 
  4. Blog: Można założyć blog np. zatytułowany ‘Mój dzień w szkole’. Każdy z uczniów pisze, czym ‘dzisiaj’ zajmował się w szkole. Uczniów zachęcamy, by zaglądali do innych wpisów i komentowali je lub zadawali pytania. Dzięki temu uczniowie będą mieli szansę lepiej się poznać (zobacz Pomoc krok-po-kroku , strona 10, gdzie dowiesz się, jak korzystać z blogu ).
  5. Wiki: uczniowie mogą również utworzyć nową stronę wiki zatytułowaną ‘Przedstawiamy naszą klasę ’, a następnie zamieścić tam kod swojego voki (zobacz Pomoc krok-po-kroku , strona 18, gdzie dowiesz się, jak korzystać z wiki ).
  6. Web content (treść stron internetowych) (nauczyciele lub uczniowie administratorzy będą musieli to zrobić): Wykorzystując, na przykład, linki do voki uczniów z archiwum plików, uczniowie administratorzy mogą wklejać kody w poszczególne pola treści stron internetowych (zobacz Pomoc krok-po-kroku , strona 31, gdzie dowiesz się, jak dodawać treść stron internetowych). 
Kiedy uczniowie już zapoznają się z funkcjami dostępnymi w Kąciku Ucznia na pewno wpadną na mnóstwo własnych pomysłów, choć mogą być również kierowani przez nauczyciela. Uczniowie będą mieli szansę zrozumieć, na czym polega współpraca, a ponadto bardzo zwiększą i wzbogacą możliwości uczenia się w ramach projektu.